Kontinans Bakımı

 


Sizin veya bir yakınınızın mesane ve/veya bağırsak kontrolü konusuna özel dikkat göstermesini gerektirebilecek pek çok farklı neden vardır.

40 yaş üzerindeki bireylerin %20'sinden fazlasında bir çeşit üriner (idrar yoluyla ilgili) rahatsızlık vardır ve mesane sorunları sandığınızdan çok daha yaygındır.

Mesane sorunları sızıntı ve inkontinans

Mesane sorunları

Mesaneyle ilgili/üriner sorunlarla karşılaşmanız halinde sağlığınızın ve yaşam kalitenizin önemli ölçüde etkilenmesi söz konusudur. Semptomlarınızın nedenini aydınlatmak ve potansiyel ciddi olasılıkları dışlamak için bir sağlık hizmeti uzmanına danışmanız önemlidir. Mesanenin nasıl çalıştığını öğrenelim
Kapat

Mesane sorunları

Mesane sorunları tipik olarak üriner inkontinans (idrar sızıntısı) veya idrar retansiyonu (mesaneyi boşaltamama) şeklinde görülür ve spinal kord yaralanması, multipl skleroz ve spina bifida gibi nörojenik bozukluklardan kaynaklanabilir. İnkontinans ve retansiyon yaşla ilgili de olabilir veya altta yatan fiziksel bir hastalığın mesane disfonksiyonuna yol açmasından kaynaklanabilir. 

 

Mesanenize iyi bakmak

Mesane sorunları uygun şekilde yönetilmelidir, tedavi uygulanmaması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Mesane sorunlarının yönetilmesine yardımcı olmaya yönelik pek çok seçenek vardır:

 • Pelvik taban egzersizleri
 • Mesaneyi yeniden eğitme
 • Kateterler
 • Toplama cihazları
 • Yaşam tarzı değişiklikleri
 • İlaç tedavisi
 • Ameliyat

Pelvik taban egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri üriner inkontinansın azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi için tasarlanmıştır.

 • Pelvik taban kaslarını yavaşça kasın ve kaldırın ve beş saniye bu pozisyonda kalıp sonrasında gevşetin
 • Pelvik taban kaslarını hızla kasın ve gevşetin

Bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız gerekecektir ve anlamlı ölçüde düzelme görmeniz birkaç ayı bulabilir.

Mesaneyi yeniden eğitme

Üriner inkontinansın azaltılmasına yardımcı olmak için mesanenin yeniden eğitilmesinde mesanenin kademeli olarak kasılması ve böylece daha büyük hacimde idrar tutabilmesi amaçlanır.

Kateterler

Temiz aralıklı kateterizasyon (TAK), kateter kullanımıyla mesanenin düzenli şekilde ve tam olarak boşaltılmasına dayanan etkili bir mesane yönetimi tekniğidir. Mesanenin boşaltılması için kateterizasyon kullanan bireylerde bunun tipik olarak günde 4-6 kez yapılması gerekir.  

Toplama sistemleri (erkekler için)

İdrar sızıntısı olan erkekler için (erkek inkontinansı)  idrar atma kılıfları etkili ve rahat bir çözüm sunar. İdrar atma kılıfı penis üzerine yerleştirilir ve bacağa bağlı bir idrar torbasına bağlanır. 

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı bireylerde semptomların yönetilmesi kabızlığın azaltılması için beslenme şeklinin değiştirilmesi ve kafeinli içecek tüketiminin azaltılması gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir. Belirli zamanlarda sıvı alımının zamanlanması ve böylece idrara çıkma ihtiyacının daha uygun zamanlara denk gelmesiyle toplum içinde içindeki faaliyetlerle veya gece uykusuyla çakışmasının önlenmesi de yardımcı olabilir.

İlaç tedavisi

İlaçlar inkontinans tiplerinin tamamı için reçete edilir, ancak bunların, özellikle pelvik taban egzersizleri ve mesane eğitimiyle bir araya geldiği zaman en faydalı olduğu durum sıkışma inkontinansıdır. Stres inkontinansı genellikle ilaç tedavisi kullanılmadan yönetilmektedir.

Ameliyat

Mesane sorunlarının tedavisine yönelik çeşitli cerrahi prosedürler bulunur. Bir prosedür gerekliyse, hangisinin uygulanacağına inkontinansın tipine ve nedenine bağlı olarak karar verilir.

Kapat
Bağırsak sorunları

Bağırsak sorunları

Bağırsak sızıntısı ve/veya kronik kabızlık sorunlarınız varsa, yalnız değilsiniz. Şişkinlikten kaynaklanan fiziksel rahatsızlığın yanı sıra yaşam kaliteniz de önemli ölçüde etkileniyor olabilir. Ayrıca toplum içinde bir kazayla karşılaşma konusunda kaygılanabilirsiniz. Bağırsağın nasıl çalıştığını öğrenelim

Content text

Bağırsağın etkin şekilde çalışmaması halinde,  bağırsak sızıntısı ve/veya kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bağırsak sızıntısı

Bağırsak sızıntısı istemsiz dışkı çıkışı, yani bağırsağın ne zaman açılacağını kontrol edememe anlamına gelir ve sıklıkla bağırsak kazalarıyla sonuçlanır.

Kabızlık

Semptomlar kişiden kişiye değiştiği için kabızlığın neden kaynaklandığı konusundaki bilgiler kesin değildir. Sıklıkla bağırsak hareketlerinin azalması ve dışkılama sırasında gerginlik ile karakterize edilir. 

Nörojenik bağırsak

Nörojenik bağırsak, sinirsel kontrolün olmaması nedeniyle bağırsağın etkin fonksiyon gösterememesi durumu olup  spinal kord yaralanması, multipl skleroz  ve spina bifida gibi nörojenik bir bozukluktan kaynaklanır.

Bağırsak bakımı neden bu kadar önemlidir?

Bağırsak bakımı rutininin iyi olması fiziksel ve duygusal durumunuzun daha iyi olmasını sağlar ve aşağıdakiler bakımından yardımcı olabilir:

 • Düzenli ve ağrısız bağırsak hareketlerine sahip olma
 • Bağırsak sızıntısı ve kabızlığı önleme
 • Yaşam kalitesini iyileştirme

Bağırsak sorunlarının yönetilmesine yardımcı olmaya yönelik seçenekler

Bağırsak sızıntısı ve kabızlığın yönetilmesi için invaziv özelliği artan şekilde sunulan çeşitli tedavi seçenekleri vardır:

 • Konservatif tedavi
 • Dijital stimülasyon
 • Bağırsak irigasyonu olarak da bilinen trans anal irigasyon, ör. Peristeen®
 • Sakral sinir stimülasyonu
 • Antegrad kolon irigasyonu (ACE)
 • Sakral anteriyor kök stimülasyonu
 • Stoma

Önce beslenme şekli ile sıvı alımının değiştirilmesi ve/veya ilaç (ör. hacim arttırıcılar, laksatifler ve lavmanlar) kullanma gibi konservatif tedavilerin sunulma olasılığı yüksektir. 

Bağırsak irigasyonu

Bağırsak sorunlarınızın konservatif yöntemlerle giderilememesi halinde, halen bağırsak kazalarıyla karşılaşıyorsanız veya bağırsağınızı boşaltma güçlüğü yaşıyorsanız, bağırsak irigasyonunun yardımı olabilir. Bağırsak irigasyonu bağırsak hareketlerinin düzenli ve öngörülebilir olmasını sağlayarak bağırsak sızıntısı ve kabızlığı önleyebilir. 

Kapat

Ürün aileleri

İdrar atma kılıfları ve idrar torbaları

İdrar atma kılıfları ve idrar torbaları

Conveen idrar torbasıyla birlikte kullanılan Conveen® idrar atma kılıfı güvenli ve güvenilir bir çözüm sunar. Gün boyu koruma sunar ve kimsenin fark etmeyeceği şekilde dikkat çekmeme özelliğine sahiptir. Conveen kullanarak, aileniz ve arkadaşlarınız eşliğinde yapmaktan en fazla keyif aldığınız şeyleri güvenle yapmaya devam edebilirsiniz. İdrar atma kılıflarımız ve idrar torbalarımız
Kapat

İdrar atma kılıfları ve idrar torbaları

Conveen® idrar atma kılıfları

Conveen idrar atma kılıfı temel fonksiyonellik için tasarlanmıştır.

Kendiliğinden yapışan veya 2 parçalı (kılıf & idrar çizgisi).

Bükülme önleyici körükleri gibi sızıntı önleyici özellikleri blokaja karşı koruma sağlar. Kolay, güvenli uygulama için bir uygulayıcı ve dışarı atma stripi sunar. Bireysel uyum sağlayan, iki yönlü yapışkanlı bir idrar çizgisi.

Conveen® idrar torbaları

 

Conveen® Basic

Conveen Basic temel fonksiyonellik için tasarlanmış olan bacak & yatak başı idrar torbamızdır.

Conveen Basic bacak torbası kullanım rahatlığını arttırmaya yönelik yumuşak bir desteğe sahiptir. Yatak başı torbasının kapasitesi büyüktür ve tüm gece uyuyabilmenizi sağlar.

 

 

Conveen® Standard

Conveen Standard kullanışlı torba seçeneğimizdir, yani hem gece hem de gündüz kullanılabilir.

Conveen Standard gece torba değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırarak rutininizi basitleştirir. Amaca göre tasarlanan "kelepçe" çıkışının basit bir yukarı /aşağı itmeli kapanma mekanizması vardır ve bu özellik torbanın ne zaman açık ne zaman kapalı olduğunu görmeyi kolaylaştırarak sızıntı kazalarını önler. Kullanma rahatlığını arttırmaya yönelik yumuşak bir destek sunar.

 

 

 

      

Conveen® Contour

Conveen Contour eşit idrar dağılımı sağlamak için tasarlanmış olan çok hazneli bacak torbamızdır.

Conveen Contour ürününün çoklu hazneleri idrarın torbada daha eşit dağılım göstermesini sağlayarak aşırı saçılmayı önler. Amaca göre tasarlanan "kelepçe" çıkışının basit bir yukarı /aşağı itmeli kapanma mekanizması vardır ve bu özellik torbanın ne zaman açık ne zaman kapalı olduğunu görmeyi kolaylaştırarak sızıntı kazalarını önler. Kullanma rahatlığını arttırmaya yönelik yumuşak bir destek sunar. Gizli tasarımı ve renk seçenekleri giysi altında neredeyse görünmez olmasını sağlar.

 

   

 

   
Kapat
Aralıklı kateterler

Aralıklı kateterler

EasiCath® – güvenli ve rahat kateterizasyon için EasiCath hakkında ayrıntılı bilgi
Kapat

Easicath®

EasiCath®  hidrofilik kaplı tek kullanımlık geleneksel bir kateterdir. Tek yapmanız gereken su eklemek ve 30 saniye beklemektir; kateter artık kullanıma hazırdır. Hidrofilik kaplama, kaplamasız ve jelle kayganlaştırılan kateterlere oranla daha az sürtünme sağlar.

Kateterin halkaları yumuşak, yuvarlak ve kaygandır. Bu da kateterin üretral mukozaya daha nazik davranmasını; kateterizasyon işleminin daha rahat ve güvenli olmasını sağlar.

EasiCath kateterin avantajları:

 • Hidrofilik kaplama
 • Rahatlık ve güvenlik için kaplamalı halkalar
 • Steril
 • Tek kullanımlık
 • Düşük Sürtünme - nazik ve daha güvenli kullanım
 • 30 saniyede kullanıma hazır

EasiCath kişisel ihtiyaçlara uyacak şekilde birçok farklı ebatta sunulmaktadır.

Kapat
Conveen® yardımcı ürünleri

Conveen® yardımcı ürünleri

Conveen® yardımcı ürün yelpazemiz cildi koruma amacıyla tasarlanan ürünler sunar. Bu ürünler aynı zamanda farklı vücut ihtiyaçları için kişiye özgü çözümler sunmaya yardımcı olur. Conveen® yardımcı ürünlerimiz
Kapat

Conveen® yardımcı ürünleri

Conveen®  Critic Barrier

Conveen® Critic Bariyer kremi örneğin idrara, feçese maruz kaldıktan sonra çatlayan veya tahriş olmuş cilt üzerinde koruyucu bir film tabaka oluşturur.

Critic Bariyer   emici özellikleri olan karaya içerir ve kremin eksüdalı ve nemli cilt üzerinde kullanılabilmesini sağlar.

 

Conveen® EasiCleanse

Conveen EasiCleanse idrar, feçes ve irine maruz kalan cildin temizlenmesine yönelik, durulama gerektirmeyen bir temizleme spreyidir. Cilt bariyerlerini uzaklaştırır.

Kapat
Anal Tıpa

Anal Tıpa

Fekal inkontinans için gizli bir yardımcı ürün. Peristeen® Anal Tıpa hakkında ayrıntılı bilgi
Kapat

Peristeen® Anal Tıpa

Peristeen Anal tıpa fekal inkontinans için basit ve etkili bir yardımcı üründür. Kontrolsüz katı dışkı kaybını önler. Boyutu küçük olan bu anal tıpa cebinize veya el çantanıza kolayca sığabilir. Vücut içinde kullanıldığından diğer insanlar tarafından görülmesi mümkün değildir.

Tıpa dışkının bağırsakta kalmasını sağladığı için rahatsız edici kokular da engellenmiş olur.

Anal tıpa tıpkı bir süpozituvar (fitil) gibi yerleştirilir. Kompresyonla köpüğün küçük bir boyuta inmesi sağlanmış ve suda çözünebilen bir film tabakayla kaplanmıştır. Film tabaka rektumun sıcaklık ve nemine maruz kaldığı zaman çözünür – daha sonra tıkaç genişleyerek rektal boşluğun şekline uyum sağlar. Sızıntıya karşı koruma sağlayan anal tıpa, yüzme gibi güvende hissetmenizi gerektiren aktivitelere katılmak için ihtiyaç duyduğunuz güveni sağlar.

Peristeen Anal tıpa

 • Küçük ve büyük olmak üzere iki boyutta sunulur
 • Tıpaya bağlı olan yumuşak gazlı bez ipi çekilerek çıkarılır
 • 12 saate kadar vücut içinde kalabilir

Anal tıpa, Peristeen® ile kombinasyon halinde kullanılabilir. 

Kapat

Kullanıcılarımız

Masaüstü versiyonu görüntüle